Suncity Fitness, třída Míru 92, Pardubice+420 777 913 204

ČERSTVÝ MISTR EVROPY SE PŘIPRAVUJE NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V SOLÁRIUM FITNESS SUNCITY

ALEŠ BEJR:

Za pár týdnů oslaví čtyřicetiny. Zatímco ostatní závodníci v jeho věku dávno odcházejí do důchodu, Aleš Bejr vyhrává soutěže v natural kulturistice a hravě poráží o polovinu mladší. Ještě horkou zlatou medaili si přivezl z MS Evropy a nyní se chystá na Mistrovství světa. Podívejte se, jak ladí závodní formu v Sun City fitness.

 

Nedávno jste se vrátil z MS Evropy v naturální kulturistice, kde jste zabodoval hned ve třech kategoriích. Jaký to je pocit, když jste porážel dvacetileté kluky?

Já si to nějak nepřipouštím. Stále se cítím mladý. Nevnímám, že mi už bude čtyřicet. Směju se, že mi puberta zamrzla někdy ve čtrnácti letech :-) do soutěží nechodím proto, abych všechny zničil, ale abych se pobavil, abych si to užil. To je pro mě zásadní.

 

Že by to byl recept na vítězství?

Možná na tom něco bude. Asi ze mě vyzařuje, že nejsem vystresovaný. Vzpomínám, že když jsem v mládí dělal kulturistiku, tak jsem před závody nemohl spát. Teď nic neřeším, nemám žádné ambice, jsem v klidu. Zatímco všichni kolem mě jsou nervózní, já ještě pár minut před soutěží točím videa, pak udělám pár kliků a jdu :-)

 

Přibližte nám kategorie, ve kterých jste soutěžil, některé z nich jsou naprosté novinky, že?

Ano. Soutěžím v kategoriích Men street models, Physique novice a Physique open, což jsou kategorie, kde se prezentujete v plavkách, v jeansech nebo v kraťasech. Má to vzbuzovat pocit, že jdete běžně po ulici. Jsou to nové kategorie, které k nám přišly z Austrálie, kde už nejde o co největší svaly, ale o co největší přirozenost. Jde spíše o to prezentovat zdravý životní styl.

 

Za pár dnů letíte na Bali na Mistrovství světa. To je asi snem každého závodníka. Jak se připravujete?

Nijak zvlášť se nepřipravuji. Můj trénink je prakticky stejný po celý rok. To se mi právě na této formě kulturistiky líbí. Je přirozená, je možné ji dělat celoročně a vlastně i celoživotně. U běžné kulturistky člověk před závody nic nezvládá. Má tak přísnou dietu, že je naprosto vyčerpaný. V mém případě je jídelníček i trénink víceméně stejný, nechci svoje tělo ničit.

 

Jak vypadá váš běžný den?

Cvičím každé ráno. Pracuji jako noční security, tak jakmile se vrátím domů, jdu cvičit. Vybudoval jsem si domácí fitness, tak to mám hned u nosu a v pohodlí. Nesnažím se nahnat nějaké brutální váhy, ale spíš si zakládám na technice. Vždycky si přidám nějaké kardio, běh, kolo, podle toho, jak se mi chce, do ničeho se netlačím. Když je pěkně, tak teď v přípravě si ještě venku zaběhám nebo zajezdím na kole, v podvečer jdu se psem a večer zase do práce.

 

A kdy spíte?

Já spánek skoro nepotřebuju. Jsem mladý :-) Samozřejmě najdu i čas na odpočinek, ale jinak mě takhle intenzivní životní styl baví a nabíjí. Nemám děti, tak se nemusím nijak podřizovat ani omezovat. Ani partnerku nezatěžuji, vařím si sám, sám si nakupuji...

      

Říkáte, že nemusíte dodržovat předzávodní jídelníček. Jak se tedy stravujete?

Základ tvoří bílkoviny, tedy maso, bílky, tvaroh, k tomu nějaká zelenina. Sacharidům se vyhýbám, jím je jen minimálně. Spíše si dopřávám zdravé tuky v podobě ořechů, tučných jogurtů…

 

Máte nějaký oblíbený recept, o který byste se s námi podělil?

Mám hrozně jednoduché jídlo, které si dělám klidně každý den. Na pánvičce rozehřeju olej, vliju vaječné bílky, posypu ořechy, na ně položím plátky jablek a zakapu medem. 

 

Máte někdy chuť si zahřešit? Můžete si to vůbec dovolit?

Naprosto bez výčitek si dám cokoliv, když mám chuť. Moje svaly jsou tak trénované, že to nepocítí. Třeba si řeknu, že odpoledne nebudu trénovat, tak si klidně dopřeju smažený sýr, který je těžký na žaludek a dlouho se tráví. Ale je dobré, když třeba jednou za čtrnáct dní striktní diety úplně vysadíte. Nastartuje to spalování, rozjede to metabolismus. Člověk si i psychicky odpočine od stereotypu.

 

Vraťme se na začátek vaší soutěžní kariéry. Začal jste s ní před neuvěřitelnými 21 lety.

Já už jsem kulturistiku dělal tajně na škole. Studoval jsem totiž sportovní gymnázium a věnoval jsem se atletice. Ta se ale s kulturistikou neslučuje, takže jsme ji měli zakázanou. Jenomže se to na svalech projeví, takže se to provalilo a já se musel rozhodnout. Tehdy jsem uvažoval o studiu na FTVS, ale rozhodl jsem se pro kulturistiku a začal jsem se jí věnovat vrcholově.

 

Řešil jste za ta léta někdy větší zdravotní problémy?

Musím zaklepat, že nikdy. Pominu-li zlomeniny, které jsem si přivodil vlastní hloupostí při sportu.

 

Máte nějaký den, kdy necvičíte vůbec? Takové lenošení?

Volný den by mě nebavil, já se na každý trénink těším.

       

Občas vás můžeme vídat i u nás v Sun City fitness. A možná se s vámi budeme potkávat i pravidelně. Jak se vám tady líbí?

Je to paráda, nejlepší fitness centrum široko daleko. Vyhovuje mi profesionální přístup i vybavení, takže ke svému domácímu tréninku občas přidám i trénink v Sun City. A po cvičení si rád odpočinu v soláriu. Do solárií Sun City chodím už asi deset let a neměnil bych. To víte, na soutěžích musím mít pěknou barvu :-) Zvlášť před závody se tedy chodím opalovat pravidelně.

 

ALEŠ BEJR

Narodil se v roce 1977 v Pardubicích.

Vystudoval sportovní gymnázium se zaměřením na atletku (vrh koule, oštěp, disk)

V roce 1995 skončil třetí na Mr. Čech v kuluristice

Další úspěchy:

 

– 7. místo na Mr. České Republiky – Junioři do 90Kg (1996)
– 4. místo na Mr. České Republiky – Junioři (1997)
– 4. místo na Mistrovství Republiky – Junioři (1997)
– 2. místo na Mistrovství Mužů – Krajský Přebor (1997)
– 7. místo na Mr. České Republiky – Muži (1997)
– 1. místo na Mr. České Republiky (1998)
– 2. místo – titul „Více mistr Republiky“ (1998)
– 3. místo Mr. ČR Atletické fitness Brno (2015)
– 1. místo na Victory Cupu (2016)
– 2. místo Men street models (2017)
– 3. místo Psychique novice (2017)
– 5. místo Psychique open (2017)
– 1. místo Men street models (IComplete European Natural Cup 2017)
– 3. místo Psychique novice (IComplete European Natural Cup 2017)
– 5. místo Psychique open (IComplete European Natural Cup 2017)