Suncity Fitness, třída Míru 92, Pardubice+420 777 913 204

MICHAL KRUPKA: Díky Spartan race jsem daleko odolnější

Devatenáctiletý Michal Krupka studuje požární ochranu, ale velkým koníčkem je mu adrenalinový sport. Jako výzvu bere extrémní překážkové závody Spartan race. Trénuje na ně mimo jiné v Sun City fitness.

 

            Od malička se věnoval sportu. V šestnácti letech se mu dokonce podařilo dostat do české reprezentace v požárním sportu a vyjmenovat všechny jeho úspěchy by vydalo na dlouhý seznam. Ve svém oblíbeném sportovním oboru dosáhl i na metu nejvyšší a společně s týmem získal titul mistr ČR. „K tomuto nádhernému sportu jsem se dostal díky mému strejdovi. Byl hasičem a lákal mě, ať se mu také začnu věnovat. Přiblížila mě k němu ale až jeho smrt, protože jsem tak chtěl uctít jeho památku,“ vzpomíná na své začátky Michal Krupka.

            Během následujících čtyř let absolvoval nespočet závodů, získal spoustu medailí, bohužel rok 2018 ho překvapil zraněním. „Natrhl jsem si křížové vazy v koleni a od té doby jsem nemohl dále běhat sprinty, které jsou v požárním sportu nejdůležitější, tak jsem s tímto nádherným sportem prozatím skončil,“ říká Michal, ale ničeho rozhodně nelituje. Duší sportovec se nehodlá jen tak vzdát, a tak se upnul na jiné odvětví, „přičichl“ k populárním překážkovým závodům, které známe pod označením OCR.

            „Sice nemůžu běhat sprinty, ale mohu běhat dálky, tahat břemena atd., a tak jsem se rozhodl pro extrémní závody Spartan race a Gladiator race a od léta 2018 jsem členem Barbarian Extreme Team. Závody jsou různě dlouhé, od 5 třeba až do 50 kilometrů. Některé závody jsou zaměřeny na překážky, které přeskakujeme, jiné naopak na horní polovinu těla, v nich tedy například ručkujeme po žebřících atd.,“ seznamuje nás se sportem, který ho zaujal pro svoji náročnost. Vždy si totiž sáhne na dno svých sil. Nejdelším závodem, kterého se zúčastnil, byl Spartan race Ultra, který se uskutečnil o posledním srpnovém víkendu na Slovensku. Měřil přes 50km a musel zdolat 69 překážek. Zajímavé bylo i převýšení 3450 m.n.m. „Díky tomu jsem se fyzicky i psychicky posouval dopředu a to je to, za čím si chci jít,“ říká rozhodně.

            Aby byl úspěšný, potřebuje kvalitně budovat kondici. A proto ho pravidelně můžete potkávat i v Sun City Fitness. „Když se otevřelo Sun City fitness, kam chodím od samého začátku, zamiloval jsem si zdejší prostředí. Našel jsem zde mnoho věcí, které jsem v jiných posilovnách postrádal. Proto zde nyní tak rád trénuji,“ pochvaluje si a nechává nás nahlédnout do svého tréninku. „V posilovně se nejdříve důkladně zahřeju, rozcvičím u CrossFit tréninku nebo zajdu na běžící pás či veslování. Poté cvičím ve funkční zóně, kde mi velmi vyhovuje její vybavení. Cvičím buď vlastní vahou nebo se závažími. V případě silového tréninku se zaměřuji přímo na konkrétní partii těla, abych si zvýšil sílu potřebnou pro závody.“

            Když necvičí v posilovně, připravuje se v přírodě či na atletické dráze. „Moje příprava se rozděluje na běh, silové a vytrvalostní tréninky. Do Sun City chodím tak pětkrát týdně, čtyřikrát týdně běhám a jednou týdně chodím na lezeckou stěnu, abych si zvýšil sílu v stisku.“ A tu nutně potřebuje. Rok 2019 se v jeho případě ponese v množství různých závodů všech možných obtížností i délky. „Chci objet celou sérii závodů, které vypsal Spartan race pro Německo a Rakousko. Dále se připravuji na Mistrovství Evropy v Spartan race, které bude v italských Dolomitech na konci června. Doufám, že se kvalifikuji, pokud zdraví a vůle vydrží.“ Tak mu budeme držet pěsti.