Suncity Fitness, třída Míru 92, Pardubice+420 777 913 204

SKUPINOVKY JSOU MŮJ ŽIVOT

 

            Když Aranka Skopalíková mluví o své práci, září jí oči. Jako profesionální instruktorka se věnuje cvičení naplno. Její doménou je TRX, Tabata, HIIT Core, Body Pump a mnoho dalších zajímavých skupinových lekcí, a nově baví i klienty Sun City fitness. Když říkám, baví, myslím to do slova. Na Arančiných lekcích zažijete spoustu efektivní dřiny, ale také legrace.

 

Vystudovala jste oděvní školu. Jak se to stane, že se člověk z oděvnictví ocitnete jako instruktorka skupinových lekcí na plný úvazek?

Z oděvního průmyslu, přes různé obory, jsem se dostala k obuvnictví, kde jsem nějaký čas pracovala jako manažerka v německé výrobní firmě. Změna pak byla už spíše “nutnost” - vyčerpání organismu, syndrom vyhoření… Tehdy mě hodně podržela moje dnes už pětadvacetiletá dcera. Vytáhla mě na cvičení, kde jsem našla skvělou partu lidí a báječnou trenérku. Díky tomu mě to velmi chytlo. Hlavně TRX, věděla jsem, že tohle chci. Pak už jen stačilo domluvit školení a certifikaci na fitness trenéra a bylo to. Když se pro něco rozhodnu, jdu do toho!

 

Dá se tedy říct, že vám cvičení změnilo život?

Jednoznačně. Slovy Pravé blondýnky „lidi, co cvičí, jsou v pohodě díky endorfinům. Když jste v pohodě, nestřílíte manžela”.

 

Od září vás můžeme pravidelně potkávat i v Sun City. Co vás sem přivedlo?

V SunCity jsem se ocitla na doporučení mého kamaráda. Ukončila jsem spolupráci v jednom fitku a poohlížela jsem se, kde bych mohla uplatnit své zkušenosti, energii a nápady.

 

Na jaké lekce se můžeme těšit? Bude to již zmíněné TRX?

Ano, TRX, tedy cvičení na závěsném systému, který umožňuje pracovat jednoduše s vlastní váhou těla, kdy zátěž upravíte nastavením polohy či vzdálenosti těla od závěsu. Umožňuje trojrozměrný pohyb a výsledky poznáte ve velmi krátkém čase. To je takový můj základ. Ale bude toho daleko víc. Před více než třemi lety jsem si vytvořila vlastní koncept – TRX-jogu. Propojení TRX s jogou mi přišlo skvělé a nikde se to v ČR necvičilo! Jógové Ásany jsou “přeneseny” na závěsný systém, ten umožňuje jednu Ásanu např. Bojovníka, provádět i ve více variantách, a díky opoře rukou a nohou s lepší stabilitou si tak jednotlivé cviky lépe vychutnáte.

 

To zní velmi lákavě. Ale vy jste si pro nás připravila i Tabatu.

Jde o speciální intervalový trénink. Jedná se o jeden z nejúčinnějších tréninků pro zvýšení svalové síly a vytrvalosti. Tabata se skládá z 20 sekundových intervalů fyzické práce na maximální úrovni, po kterých vždy následuje 10 sekund odpočinku. Další mou oblíbenou lekcí je Body Pump – je to jedinečný skupinový silově vytrvalostní trénink s nakládací osou vhodný pro každého, kdo se snaží vytvarovat své tělo a posílit ho. Využívá se nižších váhových zátěží, ale s mnohočetným opakováním základních fitness pohybů a jejich modifikací.

 

A pak bychom mohli vypočítat další a další lekce, například HIIT Core, který buduje hluboký stabilizační systém, ale máte pro nás i zdravotní cvičení. O co jde?

Jsou to Zdravá záda – dlouhodobě se zabývám vývojovou kineziologií a jejím propojením do fitness. Vývojová kineziologie je to, s čím se narodíme, ale časem ztratíme, protože se hýbeme dle toho, co se po nás vyžaduje. V dnešní době především sedět.  Tohle cvičení je na základech vývojové kineziologie s propojením dalších rehabilitačních cviků, pomalé, kompenzační a se zdravotním zaměřením.

 

Je vidět, že naše skupinovky hodně obohatíte. A plánujete nějaké novinky?

Určitě. Například zvažujeme, že pořídíme a budeme používat ViPR – perfektní fitness pomůcku, která umožňuje neomezený rozsah pohybu. Buduje sílu, stabilitu a mobilitu. Novinka, kterou musíte zkusit, pokud máte rádi silové kardio tréningy. Budeme dělat TRX-Rehab - půjde o pomalejší kompenzační cvičení se zdravotním zaměřením. A nesmím opomenout Stretching mobility – lekce je zaměřena na správné protažení těla a zlepšení jeho mobility a flexibility.

 

Vaše hodiny budou tedy pestré a různorodé.

Je to jako v životě, ke spokojenosti je třeba rovnováha. Myslím, že i tělo potřebuje různorodost, a proto jsou i moje cvičení taková – rychlá, silová a dynamická oproti pomalým, plynulým a vnímavým pohybům.

 

Prý se na vašich lekcích můžeme těšit, že nás budou bolet břišní svaly od smíchu?

Ano, tak nějak to asi je. Já se směji ráda a cílem je, aby byl pohyb zábavou, když už klienti přijdou dřít a propotit trika, tak proč si to neužít naplno.

 

Jak vypadají vaše lekce?

Necelou hodinu mě možná budete nenávidět, ale stejně přijdete zase. Navrhuji prostě přijít a zjistíte, jak vypadají.

 

Říkám si, není toho na jednoho člověka příliš? Kolik hodin denně odcvičíte?

Dle nového rozvrhu ve skupinových lekcích mám tři až sedm hodin denně, bez osobních tréninků. Dopoledne mám buď skupinovky nebo rehabilitační zdravotní cvičení, odpoledne pak buď další skupinovky nebo osobní tréninky.

 

Je náročné to zvládat? Musíte se nějak udržovat třeba stravou, masážemi?

Vlastně není, neskutečně mě to naplňuje a dobíjí. Potřebuji jen prostor na svůj vlastní trénink. Jsem vegan, ale krom toho nic moc nehlídám, mé tělo mi řekne, kdy potřebuje dodat energii a na co má chuť. Masáž si dopřávám minimálně jednou za měsíc celkovou a dle potřeby buď sportovní nebo jen relaxační.

 

Co máte na práci trenéra nejraději?

Všechny ty skvělé lidi, kteří se chtějí hýbat, kteří na mé hodině nechávají spoustu energie, kteří vám pak řeknou, že jsou rádi, že vás potkali a kteří se dříve nebo později stanou součástí mého života.