Suncity Fitness, třída Míru 92, Pardubice+420 777 913 204

Sun City Fitness mi změnilo život

„Neuvěřitelné“! Přesně tohle mu říkají lidé, kteří ho po roce potkají. Vlasta Švingr se před rokem a třemi měsíci pustil do cvičení v Sun City Fitness Pardubice a dnes jeho břišní „cihličky“ obdivují nejen přátelé, ale i profi sportovci.

Co vás jako první napadne, když vidíte fotky před a po?
Fotka před proměnou mě uvádí do rozpaků. Takhle jsem vypadal, i když jsem už pár měsíců cvičil doma, ale bez odborného vedení. Co bychom si povídali, bylo to hrozné. Když jsem se podíval do zrcadla, říkal jsem si, takhle přeci v pětatřiceti nechci vypadat! Musím s tím něco udělat!

Tak jste zamířil do fitness centra?
Byla to trochu náhoda. Shodou okolností se v Pardubicích začalo budovat Sun City Fitness, kde jsem dělal elektriku. Takže jsem byl přímo u zdroje a viděl jsem, jak se tady buduje něco úžasného. Poznal jsem majitele Jirku a Michala, pozvali mě, ať se přijdu podívat a vyzkoušet si to tady. No nechtělo se mi, jsem stydlín a představa, že se budu mordovat v posilovně před zraky ostatních mi nedělala moc dobře. Nakonec mě přesvědčila starší dcera, ať jdu.

Přišel jste a už jste zůstal. Co o tom rozhodlo?
Líbilo se mi, že je to velké moderní fitness, takže i když přijde více lidí, nemáte pocit, že se tady mačkáte. Je fajn, že je fitness rozdělené do zón, takže když cvičím kardio, nemotají se mi tam lidé s činkami.
Chodí sem fajn lidé, s mnohými se potkáváme od začátku a stali se z nás přátelé. Je tu fajn parta. V neposlední řadě je pro mě důležitý fakt, že je zde klimatizace. A využívám i další služby. Zkrátka nejdříve jsem podepsal členství na jeden rok a brzy na to jsem ho změnil rovnou na tříleté. Tak moc mě to tady chytlo.

Jste hezky opálený, využíváte i solárko?
Ano, chodíme oba s manželkou. Docházíme pravidelně. Do solárka jsem dřív nikdy nechodil a měl jsem trochu obavu, jak to funguje. Ale holky na recepci mi všechno vysvětlily, jak často a na jak dlouho mám chodit. Určily typ kůže a doporučily mi pro mě nejlepší solárko. Zpočátku jsem chodil třikrát až čtyřikrát týdně než jsem se opálil. Teď už si opálení udržuji jednou až dvakrát týdně na 20 až 25 minut. Když jsem opálený, cítím se podstatně lépe.

Co Vám cvičení přináší?
Sun City Fitness mi v podstatě změnilo život. Cvičení se pro mě v dobrém slova smyslu stalo závislostí. Je to můj velký koníček, chodím sem rád, jsem tady skoro každý den.

Dovedete si představit den bez cvičení?
Teď už ne. Když nemůžu jít, je to nepříjemné. Abych vynechal trénink jen proto, že se mi zrovna nechce, to nepřichází v úvahu.

Bylo Sun City vaše první setkání s fitness centrem?
Nebylo. Jako mladý jsem poprvé navštívil posilovnu někdy v mých osmnácti letech. Styděl jsem se, protože všichni byli vytrénovaní a já vypadal jako kluk ze Somálska. Byl jsem hrozně hubený a nevěděl jsem, co mám vůbec cvičit. Ale obeně mě to vždy táhlo ke sportu, chodil jsem třeba hodně běhat.

Jak se tedy stalo, že jste se ve třiceti projedl až k nadváze?
Cvičil jsem doma s kamarádem, ale šli jsme na to špatně.  On se snažil držet objem a já se snažil ho dohnat. Stále mi opakoval: Musíš být velký, nabírat hmotnost, ať jsi chlap. Tak jsem se cpal, ale efekt to nemělo. Respektive efekt byl šílený. Měl jsem kolem 80 kg, ale všechno to bylo v tucích. Nyní mám hmotnost dokonce o dvě tři kila vyšší, ale vše je ve svalech.

Poznáte se, když vidíte ty fotky?
Ta změna je sice vidět, ale nechci usnout na vavřínech. Jdu dál a uvědomuji si, že jsem stále na začátku. Pořád ještě se sebou nejsem spokojený.

Jste skromný. Za jak dlouho se ten zázrak proměny povedl?
První změna byla vidět po třech měsících, kdy jsem se účastnil soutěže na internetu a začal intenzivně cvičit. Striktně jsem držel jídelníček a cvičební plán.

Svěřil jste se do rukou trenéra?
Ze začátku, ano. Potřeboval jsem vysvětlit, jak mám cvičit a hlavně ukázat správnou techniku cviků. Trenér mi ukázal cviky, o kterých jsem vůbec netušil, že existují a hlavně jak je správně cvičit. A hodně jsem hledal i na internetu, kde jsem se hodně inspiroval. Když jsem poprvé přišel Sun City Fitness, ujal se mě trenér, provedl mě, vše vysvětlil a ukázal nějaké cviky. Poradil mi, které partie potřebuji vypracovat. Navíc když si s něčím teď nevím rady, je zde denně některý z trenérů, který člověku poradí, když dělá něco špatně. Moc mi pomohl Richard Trávníček s cvičebním plánem a rozdělením tréninku. Dnes sem chodím s kamarádem Tomášem Kučerou a musím říct, že cvičení ve dvou je daleko lepší.

Jak vypadá váš běžný den?
Budíček mám před pátou hodinou, následuje rychlá káva, pak jedu do práce a od půl sedmé pracuji. Buď v kanceláři nebo na stavbě. Končím ve tři a jedu rovnou do fitka. Pak nákupy, domů, rodina, kolem desáté usínám.

Jak cvičení zvládáte s náročnou prací?
Bez problémů. Když jsem unavený a vím, že by to nebylo ono, dám si „nakopávač“ – na baru mi vždy něco vhodného poradí.

Teď jste v nějakém udržovacím programu, nebo stále trénujete tak intenzivně?
Přestal jsem rozlišovat objem a rýsování, ale jedu stále obojí. Jedu silový trénink a pak hned kardio. Prý je to nejefektivnější, jak spálit tuky, ale přitom si udržet svalovou hmotu. Teď to na sobě zkouším, tak uvidíme.

Co vás nejvíc motivuje?
Asi vzpomínka na pohled do zrcadla před dvěma lety. To si uvědomím, že k tomu se vrátit nechci. Ale zároveň mě to baví, stal se z toho koníček.

Dodržujete i nějaký speciální jídelníček?
Teď už ne. Zpočátku jsem držel striktní jídelníček sestavený od odborníka, aby byla co nejvíc vidět proměna. Teď si po ránu dám jen kafe, pak většinou jogurty, tvarohy, jím dost masa, hlavně kuřecího a ryb. Jako přílohu většinou rýži nebo kuskus. Musel jsem si zvyknout na zeleninu, to pro mě bylo docela obtížné.

Jak si hýčkáte svoje břišní cihličky?
Teď právě moc nehýčkám. Dokud je vidím, říkám si, že je to dobrý, ale začaly se ztrácet. Vracím se k jídelníčku, abych je vytáhl ven.

Hřešíte nějak?
Ujíždím na mléčné čokoládě. Někdy se rozhodnu, že si ji dopřeju, a to sním klidně tři sta gramovou čokoládu na posezení. Když je to jednou za čas, tak se nic nestane. Tělo si řekne, co potřebuje. Hlavně s nikým nesoutěžím, dělám to pro sebe.

Co na vaši proměnu říká manželka?
Ona cvičí taky, jsme na tom stejně. Taky se hodně proměnila. Za rok cvičení zhubla 20 kilo, ale hlavně ji přestala bolet záda, se kterými měla dříve velké problémy a stále běhala po doktorech.

Co byste vzkázal lidem, kteří váhají, zda vkročit do fitness centra?
Nebojte se a pojďte do toho. To, čím jsem, ze mě udělali oni. Ukázali, že to nemusí být klasická posilovna, ale že to může být i jiné, komfortní, moderní.

Uvažujete o soutěži?
Je to můj cíl. Jednou bych se chtěl dostat na soutěž, ale na druhou stranu jsem stydlivý člověk, mám obavy z póz a je asi ještě brzy, cvičím teprve něco přes rok.

Máte nějaké životní krédo?
Líbí se mi citát od Schwarzenegra. Lidé mu říkali: Nikdy nechceme vypadat jako vy. A on na to,: Nebojte, ani nikdy nebudete.

Kdo je Vlastimil Švingr
Narodil se 17. června 1981 v Litoměřicích.
Vyučil se elektromechanikem.
Se svou manželkou a dvěma dětmi žije v Pardubicích.
Pracuje jako elektrikář ve stavební firmě.
Ve svém volnu chodí do fitness centra, běhá, jezdí na kole a vyráží na výlety s rodinou.